Skąd wiesz, ile jest warte dane mieszkanie?

ć przeprowadzona w najbardziej bezpieczny sposób. Tylko wówczas obie strony będą mogły być zadowolone z przeprowadzonej transakcji kupna-sprzedaży. Dlatego coraz częściej osoby przeprowadzające taką transakcję przeprowadzają nie t

Skąd wiesz, ile jest warte dane mieszkanie? wycena domu kraków

Wycena kupowanego domu

W obecnych czasach bardzo często można napotkać na ogłoszenia dotyczące ofert sprzedaży domu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każda sprzedaż domu powinna zostać przeprowadzona w najbardziej bezpieczny sposób. Tylko wówczas obie strony będą mogły być zadowolone z przeprowadzonej transakcji kupna-sprzedaży. Dlatego coraz częściej osoby przeprowadzające taką transakcję przeprowadzają nie tylko zupełnie prywatną, ale również bardziej urzędową wycenę domu. Wówczas ustalaniem ceny kupowanego domu zajmuje się rzeczoznawca i geodeta lub osoba zajmująca się przeprowadzaniem wycen różnych posesji i nieruchomości. Dzięki temu będzie można niekiedy obniżyć koszty kupna nowego domu, jeżeli osoba sprzedająca ewidentnie zaważyła wartość nieruchomości.


Koszty przeprowadzania wyceny nieruchomości

Wycena nieruchomości wykonywana jest zazwyczaj przed jej planowaną sprzedażą lub w momencie, kiedy jakaś osoba stara się o otrzymanie odszkodowania. Czasami z wnioskiem o wykonanie wyceny nieruchomości wychodzi osoba, która chce dokonać zakupu jakiejś nieruchomości i nie jest pewna czy przedstawiana jej cena za możliwość zakupu nieruchomości nie jest zawyżona. Ze względu na bezpieczeństwo przeprowadzanej wyceny odbywa się ona według pewnych stałych etapów, a jednocześnie osoba zlecająca jej wykonanie ma prawo od razu dowiedzieć się, jakie koszty będzie musiała ponieść w związku z przeprowadzaną wyceną nieruchomości. Będą one uzależnione od tego, jak wiele czasu trzeba będzie poświęcić na wykonanie pełnej wyceny nieruchomości.


Co to jest nieruchomość lokalowa?

Nieruchomość lokalowa (lokal wyodrębniony) ? nieruchomość, która została wyodrębniona z nieruchomości macierzystej (gruntowej lub budynkowej), w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu.

Możliwość wydzielenia nieruchomości lokalowej konstytuuje kodeks cywilny w art. 46 § 1 kc, który mówi, iż nieruchomością może być także m. in. część budynku, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności. W tym przypadku takimi przepisami szczególnymi jest ustawa o własności lokali. W art. 2 ust. 1 uwl ustawodawca zdecydował, że odrębną nieruchomością lokalową może być tylko samodzielny lokal mieszkalny lub lokal o innym przeznaczeniu. Oznacza to, iż lokal musi spełniać odpowiednie wymogi samodzielności, potwierdzone przez odpowiedni organ administracji publicznej (starostę) zaświadczeniem o samodzielności lokalu (art. 2 ust. 3 uwl).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nieruchomo%C5%9B%C4%87_lokalowa